توضیحات
خلاصه سریع
پردازنده Intel Core i5-12400F Tray یک پردازنده 6 هستهای (6 هسته Performance) با 12 نخ پردازشی، سوکت LGA1700 و فرکانس حداکثر 4.4 گیگاهرتز است که برای ساخت سیستم گیمینگ اقتصادی 1080p و کارهای روزمره انتخاب مناسبی است.
این پردازنده از حافظه DDR4 و DDR5 و PCIe 5.0 پشتیبانی میکند، اما پسوند F یعنی گرافیک یکپارچه ندارد و حتماً به کارت گرافیک مجزا نیاز دارد. نسخه Tray بدون جعبه رسمی و معمولاً بدون کولر عرضه میشود.
اگر بودجه محدودی دارید و دنبال یک پردازنده کممصرف و اقتصادی برای گیمینگ هستید، i5-12400F گزینه خوبی است؛ اما برای اورکلاک، رندرینگ سنگین یا چندوظیفگی سنگین انتخاب مناسبی نیست.
این پردازنده در فروشگاه کامپیوتر و لپتاپ ایران بهصورت کالای نو و با گارانتی اصالت و سلامت کالا عرضه میشود.
مشخصات فنی پردازنده Intel Core i5-12400F Tray
Core i5-12400F از نسل 12 اینتل (Alder Lake) است و در سهماهه اول 2022 عرضه شد. این پردازنده با لیتوگرافی Intel 7 ساخته شده، 18 مگابایت کش L3 دارد و ضریب آن قفل است؛ بنابراین امکان اورکلاک ندارد. برخلاف نسلهای 13 و 14، این مدل هسته Efficient ندارد و فقط از 6 هسته Performance تشکیل شده است.
| ویژگی | مقدار |
|---|---|
| نسل و معماری | نسل 12 اینتل، Alder Lake |
| سوکت | LGA1700 |
| تعداد هسته / نخ | 6 هسته (همه Performance، بدون هسته Efficient) / 12 نخ |
| فرکانس هستهها | پایه 2.5 GHz، حداکثر Turbo تا 4.4 GHz |
| حافظه کش | 18MB Intel Smart Cache (L3) و 7.5MB کش L2 |
| توان مصرفی | Base Power برابر 65 وات، Maximum Turbo Power برابر 117 وات |
| لیتوگرافی | Intel 7 |
| حافظه پشتیبانیشده | تا DDR5-4800 و تا DDR4-3200، دو کاناله، حداکثر 128GB |
| پهنای باند حافظه | حداکثر 76.8 GB/s |
| PCI Express | نسخه 5.0 و 4.0، حداکثر 20 لاین |
| گرافیک یکپارچه | ندارد (نسخه F) |
| اورکلاک | ضریب قفل است و اورکلاک ندارد |
| حداکثر دمای کاری (TJunction) | 100°C |
| چیپستهای سازگار | سری 600 و 700 (مثل H610، B660، B760، Z690 و Z790) |
| نسخه عرضهشده | Tray (بدون جعبه رسمی، معمولاً بدون کولر) |
Intel Core i5-12400F برای چه کسانی مناسب است؟
- گیمرهای 1080p با بودجه محدود: در کنار کارت گرافیک میانرده مثل RTX 3060، RTX 4060 یا RX 6600 تا RX 7600 عملکرد متعادلی دارد.
- بیلدهای اقتصادی: امکان استفاده از مادربردهای ارزانتر مثل H610 و B660 و رم DDR4 هزینه ساخت سیستم را کاهش میدهد.
- کاربران اداری و دانشجویان: برای کارهای روزمره، برنامهنویسی و تدوین سبک عملکرد خوبی ارائه میدهد.
- کاربرانی که مصرف برق و حرارت پایین میخواهند: توان پایه 65 وات دارد و با یک کولر ساده برجدار قابل خنکسازی است.
- ارتقای سیستمهای قدیمی: برای عبور از نسلهای قدیمیتر اینتل با هزینهای معقول مناسب است.
این پردازنده برای چه کسانی مناسب نیست؟
- کاربران بدون کارت گرافیک مجزا: این پردازنده گرافیک داخلی ندارد و بدون کارت گرافیک تصویر نمایش نمیدهد. اگر گرافیک داخلی لازم دارید، مدل i5-12400 بدون پسوند F را بررسی کنید.
- کاربران کارت گرافیک قوی: با کارتهای رده بالا (مثل RTX 4070 Ti به بالا) در 1080p پردازنده گلوگاه میشود.
- اورکلاکرها: ضریب پردازنده قفل است.
- کاربران چندوظیفگی سنگین، رندر و کامپایل: این پردازنده 6 هسته و 12 نخ دارد؛ برای این کارها پردازندههای با هسته بیشتر (مثل i5-13400F به بالا یا Ryzen 7) گزینه بهتری هستند.
- کسانی که مسیر ارتقای آینده میخواهند: سوکت LGA1700 آخرین نسل خود را دیده است و پردازندههای جدیدتر اینتل از سوکت دیگری استفاده میکنند.
معماری Alder Lake با 6 هسته Performance و Hyper-Threading
i5-12400F فقط از هستههای Performance ساخته شده و هر هسته با Hyper-Threading دو نخ را اجرا میکند؛ به همین دلیل مجموع نخها 12 است. نبود هسته Efficient باعث میشود در کارهای چندنخی سنگین نسبت به i5-13400F و i5-14400F ضعیفتر باشد، اما در بازی که معمولاً به چند هسته قوی نیاز دارد، تفاوت کمی ایجاد میکند.
حداکثر توان Turbo این پردازنده 117 وات است. چون نسخه Tray معمولاً کولر ندارد، هنگام خرید یک کولر مناسب سوکت LGA1700 تهیه کنید. برای این پردازنده یک کولر برجدار ساده معمولاً کافی است.
مقایسه Intel Core i5-12400F با رقبا
در جدول زیر، i5-12400F با پردازندههای همرده مقایسه شده است. ستون عملکرد گیمینگ، تفاوت تقریبی در بازیها (1080p با کارت گرافیک یکسان) نسبت به i5-12400F را نشان میدهد و بسته به بازی، کارت گرافیک و حافظه تغییر میکند.
| پردازنده | هسته / نخ | حداکثر فرکانس | کش L3 | پلتفرم و حافظه | عملکرد گیمینگ (تقریبی) |
|---|---|---|---|---|---|
| Intel Core i5-12400F | 6 / 12 | 4.4 GHz | 18MB | LGA1700، DDR4 یا DDR5 | مرجع مقایسه |
| Intel Core i5-13400F | 10 / 16 | 4.6 GHz | 20MB | LGA1700، DDR4 یا DDR5 | حدود 5 تا 10٪ سریعتر |
| Intel Core i5-14400F | 10 / 16 | 4.7 GHz | 20MB | LGA1700، DDR4 یا DDR5 | حدود 5 تا 10٪ سریعتر |
| AMD Ryzen 5 5600 | 6 / 12 | 4.4 GHz | 32MB | AM4، فقط DDR4 | تقریباً برابر |
| AMD Ryzen 5 7500F | 6 / 12 | 5.0 GHz | 32MB | AM5، فقط DDR5 | حدود 10 تا 20٪ سریعتر |
| AMD Ryzen 5 7600 | 6 / 12 | 5.1 GHz | 32MB | AM5، فقط DDR5 | حدود 10 تا 25٪ سریعتر |
جمعبندی مقایسه
i5-12400F در بازی تقریباً همسطح Ryzen 5 5600 است و از نظر هزینه کل سیستم (مادربرد و رم DDR4) گزینه اقتصادیای محسوب میشود. i5-13400F و i5-14400F چند درصد در بازی جلوترند و بهدلیل هستههای Efficient در کارهای چندنخی برتری محسوسی دارند. Ryzen 5 7500F و 7600 قویتر هستند و سوکت AM5 مسیر ارتقای بلندمدتتری دارد، اما مادربرد و رم DDR5 هزینه بیشتری دارد.
تست عملکرد Intel Core i5-12400F در بازی
نتایج تقریبی FPS پردازنده i5-12400F در بازیها (1080p)
نکته: اعداد زیر بازههای تقریبی با کارت گرافیک RTX 4060 8GB، رم 16GB DDR4 و رزولوشن 1080p هستند. در بازیهایی که به کارت گرافیک وابستهاند، پردازنده تأثیر کمتری دارد و نتیجه بیشتر به GPU بستگی دارد. نتیجه واقعی به کارت گرافیک، رم، درایور، تنظیمات بازی و شرایط سیستم بستگی دارد.
| بازی | تنظیمات | FPS (تقریبی) | نمودار |
|---|---|---|---|
| Counter-Strike 2 | High / 1080p | 230 تا 320 | |
| Valorant | High / 1080p | 330 تا 470 | |
| Fortnite | Medium (DX12) / 1080p | 140 تا 190 | |
| GTA V | Very High / 1080p | 110 تا 150 | |
| Cyberpunk 2077 | High، بدون Ray Tracing / 1080p | 80 تا 100 | |
| Hogwarts Legacy | High، بدون Ray Tracing / 1080p | 55 تا 75 |
جمعبندی: i5-12400F در بازیهای رقابتی فریمریت بسیار بالا و در بازیهای سنگین AAA با کارت گرافیک میانرده تجربه روان 55 تا 100 فریم ارائه میدهد. در بازیهای سنگینتر مثل Hogwarts Legacy، پردازنده ممکن است در برخی صحنهها افت فریم داشته باشد. با کارت گرافیک قویتر، پردازنده زودتر به محدودکننده تبدیل میشود.
وضعیت کالا و گارانتی
این پردازنده نو و بهصورت Tray عرضه میشود. پردازندههای اینتل در ایران گارانتی رسمی ندارند؛ به همین دلیل فروشگاه کامپیوتر و لپتاپ ایران این محصول را با گارانتی اصالت و سلامت کالا ارائه میکند. یعنی اصل بودن پردازنده و سالم بودن آن در زمان تحویل تضمین میشود.
این گارانتی جایگزین گارانتی رسمی شرکت سازنده نیست. برای اطلاع از شرایط و مدت دقیق آن با کارشناسان فروشگاه تماس بگیرید.
سوالات متداول درباره Intel Core i5-12400F Tray
آیا i5-12400F گرافیک داخلی دارد؟
خیر. پسوند F یعنی این پردازنده گرافیک یکپارچه ندارد و برای نمایش تصویر باید کارت گرافیک مجزا نصب کنید. اگر گرافیک داخلی لازم دارید، مدل i5-12400 بدون پسوند F را انتخاب کنید.
نسخه Tray چیست و آیا کولر دارد؟
نسخه Tray بدون جعبه رسمی و بستهبندی خردهفروشی عرضه میشود و معمولاً کولر ندارد. نسخه Box با جعبه و کولر استاندارد ارائه میشود. هنگام خرید Tray باید کولر مناسب سوکت LGA1700 را جداگانه تهیه کنید.
آیا پردازنده i5-12400F گارانتی دارد؟
پردازندههای اینتل در ایران گارانتی رسمی ندارند. این محصول نو است و با گارانتی اصالت و سلامت کالا از سوی فروشگاه عرضه میشود؛ یعنی اصل بودن و سالم بودن آن در زمان تحویل تضمین میشود.
i5-12400F با چه کارت گرافیکی مناسب است؟
این پردازنده با کارتهای گرافیک میانرده مثل RTX 3060، RTX 4060 و RX 6600 تا RX 7600 تعادل خوبی دارد. با کارتهای رده بالاتر هم کار میکند، اما در 1080p پردازنده ممکن است مانع استفاده کامل از کارت گرافیک شود.
با چه مادربردی سازگار است؟
این پردازنده با مادربردهای سوکت LGA1700 و چیپستهای سری 600 و 700 سازگار است. برای اطمینان، پیش از خرید لیست پردازندههای سازگار مادربرد را بررسی کنید.
رم DDR4 بخرم یا DDR5؟
این پردازنده از هر دو پشتیبانی میکند، اما نوع رم به مادربرد بستگی دارد و مادربرد فقط یکی از آنها را پشتیبانی میکند. DDR4 هزینه کمتری دارد و برای ساخت سیستم اقتصادی با این پردازنده انتخاب رایجی است.
تفاوت i5-12400F با i5-13400F چیست؟
i5-13400F علاوه بر 6 هسته Performance، 4 هسته Efficient دارد و در مجموع 10 هسته و 16 نخ است. فرکانس Turbo و کش آن هم کمی بیشتر است. در بازی، تفاوت معمولاً کم است، اما در کارهای چندنخی تفاوت بیشتری دیده میشود.
برای خرید پردازنده Intel Core i5-12400F Tray یا دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب مادربرد، رم، کارت گرافیک، کولر و پاور سازگار، با کارشناسان فروشگاه کامپیوتر و لپتاپ ایران تماس بگیرید.


نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.