توضیحات
خلاصه سریع
پردازنده Intel Core i3-12100 Tray یک پردازنده 4 هستهای و 8 نخی با سوکت LGA1700، فرکانس حداکثر 4.3 گیگاهرتز و گرافیک داخلی Intel UHD 730 است. این پردازنده برای سیستمهای اداری، دانشجویی، خانگی و گیمینگ اقتصادی با کارت گرافیک ابتدایی تا میانرده انتخاب مناسب و کمهزینهای است.
i3-12100 از حافظه DDR4 و DDR5 و PCIe 5.0 و 4.0 پشتیبانی میکند و با مادربردهای سری 600 و 700 اینتل سازگار است. نسخه Tray بدون جعبه و بدون کولر عرضه میشود؛ بنابراین باید کولر جداگانه تهیه کنید.
اگر بودجه محدودی دارید، این پردازنده گزینه خوبی است؛ اما برای رندرینگ و استریم سنگین، چندوظیفگی زیاد یا کارت گرافیک رده بالا به پردازندهای با هسته بیشتر نیاز دارید.
این پردازنده در فروشگاه کامپیوتر و لپتاپ ایران بهصورت کالای نو و با گارانتی اصالت و سلامت کالا عرضه میشود. توجه کنید که پردازندههای اینتل در ایران گارانتی رسمی ندارند.
مشخصات فنی پردازنده Intel Core i3-12100 Tray
Core i3-12100 از نسل 12 اینتل (Alder Lake) است و در ابتدای سال 2022 عرضه شد. این پردازنده با لیتوگرافی Intel 7 ساخته شده، 12 مگابایت کش L3 دارد و ضریب آن قفل است؛ بنابراین امکان اورکلاک ندارد.
| ویژگی | مقدار |
|---|---|
| نسل و معماری | نسل 12 اینتل، Alder Lake |
| سوکت | LGA1700 |
| تعداد هسته / نخ | 4 هسته Performance / 8 نخ (بدون هسته Efficient) |
| فرکانس | پایه 3.3 GHz، حداکثر Turbo تا 4.3 GHz |
| حافظه کش | 12MB Intel Smart Cache (L3) و 5MB کش L2 |
| توان مصرفی | Base Power برابر 60 وات، Maximum Turbo Power برابر 89 وات |
| لیتوگرافی | Intel 7 |
| حافظه پشتیبانیشده | تا DDR5-4800 و تا DDR4-3200، دو کاناله، حداکثر 128GB |
| پهنای باند حافظه | حداکثر 76.8 GB/s |
| PCI Express | نسخه 5.0 و 4.0، حداکثر 20 لاین |
| گرافیک یکپارچه | Intel UHD Graphics 730 با فرکانس حداکثر 1.40 GHz |
| حداکثر رزولوشن خروجی | HDMI تا 4096×2160 با 60Hz، DisplayPort تا 7680×4320 با 60Hz |
| اورکلاک | ضریب قفل است و اورکلاک ندارد |
| چیپستهای سازگار | سری 600 و 700 (مثل H610، B660، B760، Z690 و Z790) |
| نسخه عرضهشده | Tray (بدون جعبه و بدون کولر) |
Intel Core i3-12100 برای چه کسانی مناسب است؟
- کاربران اداری و دانشجویان: برای کارهای روزمره، مرور وب، آفیس، آموزش آنلاین و برنامهنویسی سبک عملکرد روان و پایداری دارد.
- گیمرهای اقتصادی: در کنار کارت گرافیک ابتدایی تا میانرده مثل RTX 3050، RX 6600 یا RTX 4060 بازیهای رقابتی و بسیاری از بازیهای AAA را در 1080p اجرا میکند.
- بیلدهای اقتصادی: امکان استفاده از مادربردهای ارزانتر مثل H610 و B660 و رم DDR4 هزینه ساخت سیستم را کم میکند.
- سیستمهای بدون کارت گرافیک: با گرافیک داخلی UHD 730 برای نمایش تصویر، پخش ویدیو و کارهای اداری نیازی به کارت گرافیک ندارد.
- کاربرانی که مصرف برق کم میخواهند: توان پایه 60 وات دارد و به خنککننده بزرگ نیاز ندارد.
این پردازنده برای چه کسانی مناسب نیست؟
- کاربران کارت گرافیک قوی: با کارتهایی مثل RTX 4070 و بالاتر، 4 هسته مانع استفاده کامل از کارت گرافیک میشود.
- کاربران چندوظیفهای سنگین و استریمرها: برای بازی همراه با استریم، چند برنامه سنگین همزمان یا مرورگر با تبهای زیاد، پردازندهای با 6 هسته یا بیشتر بهتر است.
- رندر، تدوین سنگین و کامپایل: برای این کارها پردازندههای با هسته بیشتر (مثل Core i5 یا Ryzen 5 و بالاتر) پیشنهاد میشود.
- گیمرهای بازیهای جدید و سنگین: بعضی بازیهای جدید با 4 هسته و 8 نخ افت فریم لحظهای دارند.
- اورکلاکرها: ضریب پردازنده قفل است.
- کسانی که مسیر ارتقای آینده میخواهند: سوکت LGA1700 آخرین نسل خود را دیده است.
نسخه Tray و نیاز به کولر
نسخه Tray پردازنده بدون جعبه رسمی و بدون کولر عرضه میشود و خود پردازنده تفاوتی با نسخه Box ندارد. برای استفاده، باید یک کولر سازگار با سوکت LGA1700 تهیه کنید.
حداکثر توان Turbo این پردازنده 89 وات است؛ بنابراین یک کولر ساده و ارزانقیمت برای کار روزمره و گیمینگ کافی است. برای فضای بسته کیس یا بار طولانی، کولر برجدار کوچک دمای پایینتر و صدای کمتری دارد.
مقایسه Intel Core i3-12100 با رقبا
در جدول زیر، i3-12100 با پردازندههای همرده مقایسه شده است. ستون عملکرد گیمینگ، تفاوت تقریبی در بازیها (1080p با کارت گرافیک یکسان) نسبت به i3-12100 را نشان میدهد و بسته به بازی، کارت گرافیک و حافظه تغییر میکند.
| پردازنده | هسته / نخ | حداکثر فرکانس | کش L3 | پلتفرم و حافظه | گرافیک داخلی | عملکرد گیمینگ (تقریبی) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intel Core i3-12100 | 4 / 8 | 4.3 GHz | 12MB | LGA1700، DDR4 یا DDR5 | UHD 730 | مرجع مقایسه |
| Intel Core i3-13100 | 4 / 8 | 4.5 GHz | 12MB | LGA1700، DDR4 یا DDR5 | UHD 730 | حدود 3 تا 8٪ سریعتر |
| Intel Core i5-12400F | 6 / 12 | 4.4 GHz | 18MB | LGA1700، DDR4 یا DDR5 | ندارد | حدود 10 تا 25٪ سریعتر |
| AMD Ryzen 5 5500 | 6 / 12 | 4.2 GHz | 16MB | AM4، فقط DDR4، PCIe 3.0 | ندارد | تقریباً برابر |
| AMD Ryzen 5 5600G | 6 / 12 | 4.4 GHz | 16MB | AM4، فقط DDR4، PCIe 3.0 | Radeon Vega 7 (قویتر از UHD 730) | تقریباً برابر یا اندکی کندتر |
| AMD Ryzen 5 5600 | 6 / 12 | 4.4 GHz | 32MB | AM4، فقط DDR4، PCIe 4.0 | ندارد | حدود 5 تا 15٪ سریعتر |
جمعبندی مقایسه
i3-12100 در بازی بهخاطر عملکرد تکهستهای خوب، با پردازندههای 6 هستهای ردیف پایین AMD مثل Ryzen 5 5500 رقابت میکند. در عوض، پردازندههای 6 هستهای مثل i5-12400F و Ryzen 5 5600 در بازیهای جدید و کارهای چندنخی برتری دارند. مزیت i3-12100 قیمت پایین، پشتیبانی از DDR5 و PCIe 5.0 و داشتن گرافیک داخلی است. اگر گرافیک داخلی قویتری لازم دارید، Ryzen 5 5600G گزینه بهتری است.
تست عملکرد Intel Core i3-12100 در بازی
نتایج تقریبی FPS پردازنده i3-12100 با کارت گرافیک مجزا (1080p)
نکته: اعداد زیر بازههای تقریبی با کارت گرافیک RTX 4060 8GB، رم 16GB دو کاناله و رزولوشن 1080p هستند. در بازیهایی که به کارت گرافیک وابستهاند، پردازنده تأثیر کمتری دارد و نتیجه بیشتر به GPU بستگی دارد. نتیجه واقعی به کارت گرافیک، رم، درایور، تنظیمات بازی و شرایط سیستم بستگی دارد.
| بازی | تنظیمات | FPS (تقریبی) | نمودار |
|---|---|---|---|
| Counter-Strike 2 | High / 1080p | 200 تا 300 | |
| Valorant | High / 1080p | 300 تا 450 | |
| Fortnite | Medium (DX12) / 1080p | 110 تا 170 | |
| GTA V | Very High / 1080p | 100 تا 140 | |
| Cyberpunk 2077 | High، بدون Ray Tracing / 1080p | 70 تا 90 | |
| Hogwarts Legacy | High، بدون Ray Tracing / 1080p | 45 تا 65 |
جمعبندی: i3-12100 در بازیهای رقابتی فریمریت بالا و در بازیهای AAA با کارت گرافیک میانرده تجربه قابلقبولی ارائه میدهد. در بازیهای سنگینتر و جدید ممکن است افت فریم لحظهای بهدلیل داشتن 4 هسته دیده شود و پردازنده محدودکننده شود. برای سیستمهای با کارت گرافیک بالاتر، پردازنده 6 هستهای پیشنهاد میشود.
نتایج تقریبی FPS پردازنده i3-12100 با گرافیک داخلی UHD 730 (1080p)
نکته: گرافیک داخلی UHD 730 فقط برای بازیهای سبک مناسب است. اعداد زیر بازههای تقریبی با رم 16GB دو کاناله و تنظیمات پایین هستند. در حالت تککاناله، عملکرد گرافیک داخلی بهطور محسوسی کمتر میشود.
| بازی | تنظیمات | FPS (تقریبی) | نمودار |
|---|---|---|---|
| Valorant | Low / 1080p | 60 تا 100 | |
| League of Legends | Low / 1080p | 100 تا 150 | |
| GTA V | Low / 1080p | 25 تا 40 |
جمعبندی: گرافیک داخلی برای بازیهای سبک و رقابتی با تنظیمات پایین کافی است، اما برای بازیهای سنگین مناسب نیست. اگر قصد بازی دارید، یک کارت گرافیک مجزا اضافه کنید.
وضعیت کالا و گارانتی
این پردازنده نو و بهصورت Tray (بدون جعبه و بدون کولر) عرضه میشود. پردازندههای اینتل در ایران گارانتی رسمی ندارند؛ بنابراین این محصول با گارانتی اصالت و سلامت کالا از طرف فروشگاه کامپیوتر و لپتاپ ایران ارسال میشود.
گارانتی اصالت و سلامت کالا یعنی فروشگاه اصل بودن و سالم بودن پردازنده در زمان تحویل را تضمین میکند. این گارانتی جایگزین گارانتی رسمی شرکت اینتل نیست. برای اطلاع از جزئیات و شرایط، با کارشناسان فروشگاه تماس بگیرید.
سوالات متداول درباره Intel Core i3-12100 Tray
تفاوت نسخه Tray با Box چیست؟
پردازنده در هر دو نسخه یکی است. نسخه Tray بدون جعبه رسمی و بدون کولر عرضه میشود و باید کولر جداگانه تهیه کنید. نسخه Box همراه با کولر استاندارد اینتل عرضه میشود.
آیا i3-12100 گرافیک داخلی دارد؟
بله. این پردازنده گرافیک داخلی Intel UHD 730 دارد و بدون کارت گرافیک مجزا تصویر نمایش میدهد. این گرافیک برای کارهای اداری و پخش ویدیو و بازیهای بسیار سبک مناسب است. خروجی تصویر از طریق پورتهای مادربرد فراهم میشود.
i3-12100 با چه کارت گرافیکی مناسب است؟
این پردازنده با کارتهای گرافیک ابتدایی تا میانرده مثل RTX 3050، RX 6600 و RTX 4060 تعادل خوبی دارد. با کارتهای رده بالاتر هم کار میکند، اما 4 هسته مانع استفاده کامل از کارت گرافیک میشود.
با چه مادربردی سازگار است؟
این پردازنده با مادربردهای سوکت LGA1700 و چیپستهای سری 600 و 700 سازگار است. مادربردهای اقتصادی مثل H610 و B660 برای ساخت سیستم ارزان مناسب هستند.
رم DDR4 بخرم یا DDR5؟
این پردازنده از هر دو پشتیبانی میکند، اما نوع رم به مادربرد بستگی دارد و مادربرد فقط یکی از آنها را پشتیبانی میکند. برای سیستم اقتصادی، DDR4 هزینه کمتری دارد. حتماً از دو ماژول رم (دو کاناله) استفاده کنید، مخصوصاً اگر از گرافیک داخلی استفاده میکنید.
تفاوت i3-12100 با i3-12100F چیست؟
هر دو پردازنده مشخصات هسته و کش یکسانی دارند. تفاوت اصلی این است که مدل F گرافیک داخلی ندارد و حتماً به کارت گرافیک مجزا نیاز دارد، اما i3-12100 گرافیک داخلی UHD 730 دارد.
آیا پردازنده i3-12100 گارانتی دارد؟
پردازندههای اینتل در ایران گارانتی رسمی ندارند. این محصول نو است و با گارانتی اصالت و سلامت کالا از طرف فروشگاه عرضه میشود. این گارانتی جایگزین گارانتی رسمی اینتل نیست.
برای خرید پردازنده Intel Core i3-12100 Tray یا دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب مادربرد، رم، کولر و کارت گرافیک سازگار، با کارشناسان فروشگاه کامپیوتر و لپتاپ ایران تماس بگیرید.


نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.